Dlaczego Stal nierdzewna?
Stal nierdzewna została wynaleziona prawie 100 lat temu, ale dopiero w ostatnich kilkunastu latach zaczęła był powszechnie stosowana w budownictwie i architekturze. Najpierw w latach osiemdziesiątych jej zalety docenili architekci najwyżej rozwiniętych państw, a w ostatnich kilku latach pojawiła się ona także w Polsce.Stale nierdzewne są stopami żelaza zawierającymi co najmniej 11% chromu. Uzyskuje one swoje właściwości antykorozyjne dzięki tworzeniu się powierzchniowej warstwy tlenków chromu. Warstwa ta jest niezwykle trwała i nawet w przypadku mechanicznego lub chemicznego uszkodzenia powierzchni stali, natychmiast odbudowuje się, dzięki czemu zachowane pozostają właściwości antykorozyjne materiału.Stal nierdzewna jest materiałem wyjątkowo trwałym i praktycznym, a jednocześnie szlachetnym i eleganckim. Dzięki różnorodności gatunków i rodzajów powierzchni oraz szerokiej palecie produktów jest ona w stanie spełnić najbardziej wyszukane wymagania stawiane materiałom budowlanym i wykończeniowym przez architektów oraz dekoratorów wnętrz.Trwałość elementów wykonanych ze stali nierdzewnej jest nieporównywalna z większością innych materiałów wykończeniowych. Ich wygląd nie zmienia się przez dziesiątki lat.Jedną z zalet stali nierdzewnej jest jej ekologiczność stal nierdzewna posiada atesty do stosowania jej do produkcji urządzeń mających kontakt z żywnością i wodą, jest to materiał w pełni bezpieczny dla ludzi i środowiska.
Stosując stal nierdzewną unikamy konieczności stosowania farb i innych zabezpieczeń antykorozyjnych, których użycie nie jest obojętne dla środowiska.
Długi cykl życia produktów wykonanych ze stali nierdzewnej pozwala na oszczędzanie energii w związku z ograniczeniem procesów produkcyjnych np. tłumik ze stali nierdzewnej może służyć przez cały okres eksploatacji pojazdu, podczas gdy wykonany z innych materiałów będzie w tym czasie kilkakrotnie wymieniany.
Stal nierdzewna łatwo poddaje się recyclingowi (złom jest powtórnie topiony). Przetwarzanie złomu ze stali nierdzewnej jest ekonomicznie opłacalne, sprawdzone technicznie i rzeczywiście realizowane. Każdy przedmiot ze stali nierdzewnej zawiera średnio ok. 60% materiałów pochodzących z odzysku.